Approx. Rs 1,870 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 90 - 264VAC & 127 - 370VDC (DC Input Operation Possible By Connecting AC/L(+) AC/N(-)) |
| Output Current (A) | 6.5A |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Power (W) | 150W |
| Output Current | 6.5 Amp |
| Output Power | 150 Watt |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Part Number | EDR-150-24 |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Series | EDR-150 |
| Output Type | Single |
| Input Current | 2.6A/115VAC & 1.7A/230VAC |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 0.6 Kg |
| Efficiency | 87% |
| Dimensions | 40 x 125.2 x 113.5mm (L x W x H) |
| Mtbf | 472.5K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -20 to +60 Deg C |
| Adjustable Voltage | 24 - 28VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / UL / EAC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 1,690 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 90 - 264VAC & 127 - 370VDC (DC Input Operation Possible By Connecting AC/L(+) AC/N(-)) |
| Output Current (A) | 5A |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Power (W) | 120W |
| Output Power | 120 Watt |
| Output Current | 5 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Brand | Mean Well |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Design | Smps |
| Part Number | EDR-120-24 |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Series | EDR-120 |
| Input Current | 2.25A/115VAC & 1.3A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 0.6 Kg |
| Efficiency | 87.5% |
| Dimensions | 40 x 125.2 x 113.5mm (L x W x H) |
| Mtbf | 474.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -20 to +60 Deg C |
| Adjustable Voltage | 24 - 28VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / UL / EAC |
| Ripple And Noise | 120mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 1,480 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Input Voltage Range | 90 - 264VAC & 127 - 370VDC (DC Input Operation Possible By Connecting AC/L(+) AC/N(-)) |
| Output Voltage | 12VDC |
| Output Power | 75 Watt |
| Series | EDR-75 |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Current | 6.3 Amp |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Brand | Meanwell |
| No Of Outputs | Single |
| Design | Smps |
| Part Number | EDR-75-12 |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Input Current | 1.45A/115VAC & 0.9A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 0.51 Kg |
| Efficiency | 85.5% |
| Dimensions | 32 x 125.2 x 102mm (L x W x H) |
| Mtbf | 506.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -20 to +60 Deg C |
| Adjustable Voltage | 12 - 14VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / UL / EAC |
| Ripple And Noise | 80mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 1,580 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 90 - 264VAC & 127 - 370VDC (DC Input Operation Possible By Connecting AC/L(+) AC/N(-)) |
| Output Current (A) | 3.2A |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Power (W) | 75W |
| Output Power | 75 Watt |
| Output Current | 3.2 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Part Number | EDR-75-24 |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Series | EDR-75 |
| Input Current | 1.45A/115VAC & 0.9A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 2 Years |
| Efficiency | 87.5% |
| Weight | 0.51 Kg |
| Dimensions | 32 x 125.2 x 102mm (L x W x H) |
| Mtbf | 506.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -20 to +60 Deg C |
| Adjustable Voltage | 24 - 28VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / UL / EAC |
| Ripple And Noise | 120mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 1,785 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 48V |
| Input Voltage Range | 90 - 264VAC & 127 - 370VDC (DC Input Operation Possible By Connecting AC/L(+) AC/N(-)) |
| Output Current (A) | 2.5A |
| Output Voltage | 48VDC |
| Output Power (W) | 120W |
| Output Current | 2.5 Amp |
| Output Power | 120 Watt |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | EDR-120-48 |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Series | EDR-120 |
| Output Type | Single |
| Input Current | 2.25A/115VAC & 1.3A/230VAC |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 0.6 Kg |
| Efficiency | 88.5% |
| Dimensions | 40 x 125.2 x 113.5mm (L x W x H) |
| Mtbf | 474.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -20 to +60 Deg C |
| Adjustable Voltage | 48 - 55VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / UL / EAC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 1,570 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 12V |
| Input Voltage Range | 90 - 264VAC & 127 - 370VDC (DC Input Operation Possible By Connecting AC/L(+) AC/N(-)) |
| Output Current (A) | 10A |
| Output Voltage | 12VDC |
| Output Power (W) | 120W |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Power | 120 Watt |
| Output Current | 10 Amp |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | EDR-120-12 |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Series | EDR-120 |
| Output Type | Single |
| Input Current | 2.25A/115VAC & 1.3A/230VAC |
| Warranty | 2 Years |
| Efficiency | 85% |
| Weight | 0.6 Kg |
| Dimensions | 40 x 125.2 x 113.5mm (L x W x H) |
| Mtbf | 474.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -20 to +60 Deg C |
| Adjustable Voltage | 12 - 14VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / UL / EAC |
| Ripple And Noise | 100mVp-p |
Additional Information:
Explore More Products
© Feru Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited