Approx. Rs 700 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 85 - 264VAC & 120 - 373VDC |
| Output Current (A) | 1.5A |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Power (W) | 35W |
| Output Current | 1.5 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Power | 35 Watt |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Part Number | LRS-35-24 |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-35 |
| Input Current | 0.7A/115VAC & 0.42A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 0.23 Kg |
| Efficiency | 88% |
| Dimensions | 99 x 82 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 763.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH non-condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 21.6 - 28.8VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CCC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage (V DC) | 5V |
| Input Voltage Range | 88 - 264VAC / 125 - 373VDC |
| Output Voltage | 5VDC / 12VDC |
| Output Current (A) | 4A |
| Output Power (W) | 35W |
| Brand | MEANWELL |
| Output Current | 4Amp / 1Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Output Power | 35Watt |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Series | RD-35 |
| Output Type | Dual |
| Efficiency | 79% |
| Dimensions | 99 x 82 x 36 mm |
| Weight | 0.3 KG |
| Protection | Output Short Circuit / Over-Current / Over-Voltage |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | UL62368-1, TUV BS EN/EN62368-1, EAC TP TC 004 approved |
| Model Name/Number | RD-35A |
Additional Information:
Approx. Rs 830 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 15V |
| Input Voltage Range | 85 - 264VAC & 120 - 373VDC |
| Output Current (A) | 2.4A |
| Output Voltage | 15VDC |
| Output Power (W) | 35W |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Current | 2.4 Amp |
| Output Power | 35 Watt |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | LRS-35-15 |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-35 |
| Output Type | Single |
| Input Current | 0.7A/115VAC & 0.42A/230VAC |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 86% |
| Weight | 0.23 Kg |
| Dimensions | 99 x 82 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 763.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH non-condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 13.5 - 18VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CCC |
| Ripple And Noise | 120mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 730 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 12V |
| Input Voltage Range | 85 - 264VAC & 120 - 373VDC |
| Output Current (A) | 3A |
| Output Voltage | 12VDC |
| Output Power (W) | 35W |
| Output Current | 3 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Power | 35 Watt |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | LRS-35-12 |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-35 |
| Output Type | Single |
| Input Current | 0.7A/115VAC & 0.42A/230VAC |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 86% |
| Weight | 0.23 Kg |
| Dimensions | 99 x 82 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 763.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH non-condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 10.2 - 13.8VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CCC |
| Ripple And Noise | 120mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 795 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 48V |
| Input Voltage Range | 85 - 264VAC & 120 - 373VDC |
| Output Current (A) | 0.8A |
| Output Voltage | 48VDC |
| Output Power (W) | 35W |
| Output Power | 35 Watt |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Current | 0.8 Amp |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | LRS-35-48 |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-35 |
| Input Current | 0.7A/115VAC & 0.42A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 86% |
| Weight | 0.23 Kg |
| Dimensions | 99 x 82 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 763.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH non-condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 43.2 - 52.8VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CCC |
| Ripple And Noise | 200mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 795 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 5V |
| Input Voltage Range | 85 - 264VAC & 120 - 373VDC |
| Output Current (A) | 7A |
| Output Voltage | 5VDC |
| Output Power (W) | 35W |
| Output Power | 35 Watt |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Current | 7 Amp |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Part Number | LRS-35-5 |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-35 |
| Input Current | 0.7A/115VAC & 0.42A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 82% |
| Weight | 0.23 Kg |
| Dimensions | 99 x 82 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 763.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH non-condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 4.5 - 5.5VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CCC |
| Ripple And Noise | 80mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 480 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 85 - 264VAC & 120 - 373VDC |
| Output Current (A) | 1.5A |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Power (W) | 35W |
| Output Power | 35 Watt |
| Output Current | 1.5 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Input Current | 0.7A/115VAC & 0.42A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 88% |
| Weight | 0.23 Kg |
| Dimensions | 99 x 82 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 763.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH non-condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 21.6 - 28.8VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CCC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 535 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 12V |
| Input Voltage Range | 85 - 264VAC & 120 - 373VDC |
| Output Current (A) | 3A |
| Output Voltage | 12VDC |
| Output Power (W) | 35W |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Current | 3 Amp |
| Output Power | 35 Watt |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Output Type | Single |
| Input Current | 0.7A/115VAC & 0.42A/230VAC |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 86% |
| Weight | 0.23 Kg |
| Dimensions | 99 x 82 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 763.6K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH non-condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 10.2 - 13.8VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CCC |
| Ripple And Noise | 120mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 1,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage (V DC) | 5V , 24V |
| Input Voltage Range | 88 - 264VAC / 125 - 373VDC |
| Output Voltage | 5VDC / 24VDC |
| Output Current (A) | 2.2A , 1A |
| Output Power (W) | 35W |
| Output Current | 2.2Amp / 1Amp |
| Output Power | 35Watt |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Brand | Mean Well |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Series | RD-35 |
| Output Type | Dual |
| Efficiency | 80% |
| Protection | Output Short Circuit / Over-Current / Over-Voltage |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | UL62368-1, TUV BS EN/EN62368-1, EAC TP TC 004 approved |
| Dimension | 99 x 82 x 36 mm |
| Model Name/Number | RD-35B |
Additional Information:
Explore More Products
© Feru Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited