Approx. Rs 1,550 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Output Voltage | 24VDC |
| Input Voltage Range | 85 ~ 264VAC & 120 ~ 373VDC |
| Output Current (A) | 10A |
| Output Power (W) | 240W |
| Brand | Meanwell |
| Output Power | 350W / 240W |
| Output Current | 10A |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Series | LRS / NDR |
| Output Type | Single |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount / Channel Mount / Din Rail |
| Phase | Single Phase |
Additional Information:
Approx. Rs 2,250 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 36V |
| Input Voltage Range | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Current (A) | 9.7A |
| Output Voltage | 36VDC |
| Output Power (W) | 350W |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Power | 350 Watt |
| Output Current | 9.7 Amp |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | LRS-350-36 |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-350 |
| Input Current | 6.8/115VAC & 3.4A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 88.5% |
| Weight | 0.76 Kg |
| Dimensions | 215 x 115 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 327.9K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -25 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 32.4 - 39.6VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non-Condensing |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CQC |
| Ripple And Noise | 200mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 2,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 5V |
| Input Voltage Range | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Current (A) | 60A |
| Output Voltage | 5VDC |
| Output Power (W) | 350W |
| Output Current | 60 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Power | 350 Watt |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Part Number | LRS-350-5 |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-350 |
| Input Current | 6.8/115VAC & 3.4A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 83.5% |
| Weight | 0.76 Kg |
| Dimensions | 215 x 115 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 327.9K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -25 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 4.5 - 5.5VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non-Condensing |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CQC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 2,110 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Current (A) | 14.6A |
| Output Power (W) | 350W |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Power | 350 Watt |
| Output Current | 14.6 Amp |
| Brand | Meanwell |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Design | Smps |
| Part Number | LRS-350-24 |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-350 |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 88% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 327.9K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH Non-Condensing |
| Weight | 0.76 Kg |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -25 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 21.6 - 28.8VDC |
| Input Current | 6.8/115VAC & 3.4A/230VAC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non-Condensing |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CQC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 2,290 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 15V |
| Input Voltage Range | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Current (A) | 23.2A |
| Output Voltage | 15VDC |
| Output Power (W) | 350W |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Current | 23.2 Amp |
| Output Power | 350 Watt |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Part Number | LRS-350-15 |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-350 |
| Output Type | Single |
| Input Current | 6.8/115VAC & 3.4A/230VAC |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 0.76 Kg |
| Efficiency | 86% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 327.9K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -25 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 13.5 - 18VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non-Condensing |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CQC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 2,185 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 12V |
| Input Voltage Range | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Current (A) | 29A |
| Output Voltage | 12VDC |
| Output Power (W) | 350W |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Power | 350 Watt |
| Output Current | 29 Amp |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Part Number | LRS-350-12 |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-350 |
| Input Current | 6.8/115VAC & 3.4A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 0.76 Kg |
| Efficiency | 85% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 327.9K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -25 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 10.2 - 13.8VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non-Condensing |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CQC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 2,355 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 48V |
| Input Voltage Range | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Current (A) | 7.3A |
| Output Voltage | 48VDC |
| Output Power (W) | 350W |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Current | 7.3 Amp |
| Output Power | 350 Watt |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Part Number | LRS-350-48 |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-350 |
| Output Type | Single |
| Input Current | 6.8/115VAC & 3.4A/230VAC |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 0.76 Kg |
| Efficiency | 89% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 327.9K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -25 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 43.2 - 52.8VDC |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CQC |
| Ripple And Noise | 200mVp-p |
| Storage Temp | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non-Condensing |
Additional Information:
Approx. Rs 1,795 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Current (A) | 14.6A |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Power (W) | 350W |
| Output Current | 14.6 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Power | 350 Watt |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | LRS-350-24 |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Series | LRS-350 |
| Output Type | Single |
| Input Current | 6.8/115VAC & 3.4A/230VAC |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 0.76 Kg |
| Efficiency | 88% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 327.9K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -25 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 21.6 - 28.8VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non-Condensing |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CQC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 1,650 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 12V |
| Input Voltage Range | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Current (A) | 29A |
| Output Voltage | 12VDC |
| Output Power (W) | 350W |
| Output Current | 29 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Power | 350 Watt |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Panel Mount / Enclosed |
| Input Current | 6.8/115VAC & 3.4A/230VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 0.76 Kg |
| Efficiency | 85% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30mm (L x W x H) |
| Mtbf | 327.9K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 90% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -25 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 10.2 - 13.8VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non-Condensing |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | CE / CB / EAC / CQC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 1,580 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 85 ~ 264VAC & 120 ~ 373VDC |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Current (A) | 15A |
| Output Power (W) | 350W |
| Brand | Meanwell |
| Output Current | 15A |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Output Power | 350W |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Series | LRS / SE |
| Output Type | Single |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount / Channel Mount / Din Rail |
| Phase | Single Phase |
Additional Information:
Explore More Products
© Feru Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited