Approx. Rs 28,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 415VAC Three Phase 340 - 550VAC & 480 - 780VDC |
| Output Current (A) | 40A |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Power (W) | 960W |
| Output Power | 960 Watt |
| Output Current | 40 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | TDR-960-24 |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Series | TDR-960 |
| Input Current | 2A/400VAC & 1.4A/500VAC |
| Output Type | Single |
| Warranty | 3 Years |
| Efficiency | 94% |
| Weight | 2.47 Kg |
| Dimensions | 110 x 125.2 x 150mm (W x H x D) |
| Mtbf | 59.4K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 24 - 28VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non Condensing |
| Phase | Three Phase |
| Certifications | CE / UL / EAC |
| Ripple And Noise | 180mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 6,850 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 415VAC Three Phase 340 - 550VAC & 480VDC - 780VDC |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Current (A) | 10A |
| Output Power (W) | 240W |
| Output Power | 240 Watt |
| Output Current | 10 Amp |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | DRT-240-24 |
| Mounting Type | Din Rail / Channel Mount |
| Series | DRT-240 |
| Output Type | Single |
| Efficiency | 89% |
| Dimensions | 125.5 x 125.2 x 100mm (W x H x D) |
| Working Humidity | 20 ~ 90% RH non-condensing |
| Weight | 1.3 kg |
| Frequency | 47 - 63Hz |
| Adjustable Voltage | 24-28V.DC |
| Input Current | 0.95A/400VAC & 0.75A/500VAC |
| Phase | Three Phase |
| Certifications | UL508,UL60950-1,TUV EN60950-1,EAC TP TC 004 approved |
| Ripple And Noise | 80mVp-p |
| Operating Temperature Maximum | +70 Deg C |
| Operating Temperature Minimum | -20 Deg C |
Additional Information:
Approx. Rs 10,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 415VAC Three Phase 340 - 550VAC & 480 - 780VDC |
| Output Current (A) | 20A |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Power (W) | 480W |
| Output Current | 20 Amp |
| Output Power | 480 Watt |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | TDR-480-24 |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Series | TDR-480 |
| Output Type | Single |
| Input Current | 0.85A/400VAC & 0.7A/500VAC |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 1.51 Kg |
| Efficiency | 92.5% |
| Dimensions | 85.5 x 125.2 x 128.5mm (W x H x D) |
| Mtbf | 391.7K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Working Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Adjustable Voltage | 24 - 28VDC |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non Condensing |
| Phase | Three Phase |
| Certifications | CE / UL / EAC |
| Ripple And Noise | 150mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 6,850 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 415VAC Three Phase 340 - 550VAC & 480 - 780VDC |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Current (A) | 10A |
| Output Power (W) | 240W |
| Output Power | 240 Watt |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Current | 10 Amp |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Part Number | TDR-240-24 |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Series | TDR-240 |
| Output Type | Single |
| Efficiency | 92% |
| Dimensions | 63 x 125.2 x 113.5mm (W x H x D) |
| Weight | 1 Kg |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Warranty | 3 Years |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Mounting Style | Din Rail Mount |
| Adjustable Voltage | 24 - 28VDC |
| Input Current | 0.69A/400VAC & 0.6A/500VAC |
| Mtbf | 515.4K hrs min. MIL-HDBK-217F (25 Deg C) |
| Phase | Three Phase |
| Certifications | CE / UL / EAC |
| Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Ripple And Noise | 100mVp-p |
| Storage Temp | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non Condensing |
Additional Information:
Approx. Rs 6,850 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Input Voltage Range | 415VAC Three Phase 340 - 550VAC & 480 - 780VDC |
| Output Current (A) | 20A |
| Output Voltage | 24VDC & 48VDC |
| Output Power (W) | 480W |
| Usage/Application | Industrial Automation / Controll Panel / LED Light |
| Output Current | 2.5A / 5A / 10A / 20A |
| Output Power | 240W / 480W / 960W |
| Brand | Meanwell |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Part Number | TDR-240-24 / TDR-480-24 / TDR-960-24 / TDR-240-48 / TDR-480-48 / TDR-960-48 |
| Design | Smps |
| Mounting Type | Din Rail Mount / Channel Mount |
| Series | TDR-240 / TDR-480 / TDR-960 / DRT-240 / DRT-480 / DRT-960 |
| Output Type | Single |
| Warranty | 2 Years |
| Efficiency | 94.5% |
| Working Humidity | 20 - 95% RH Non-Condensing |
| Input Frequency | 47 - 63Hz |
| Working Temp. | -30 to +70 Deg C |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C & 10 - 95% RH Non Condensing |
| Phase | Three Phase |
| Certifications | CE / UL / EAC |
| Ripple And Noise | 100mVp-p To 250mVp-p |
Additional Information:
Approx. Rs 550 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Output Voltage | 5VDC / 12VDC / 15VDC / 24VDC / 36VDC / 48VDC |
| Output Current (A) | 5A |
| Output Power (W) | 120W |
| Brand | Delta |
| Output Current | 2.5A / 5A / 10A / 20A / 40A |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Input Voltage | 110VAC / 220VAC / 415VAC |
| Series | DRP / Lyte / PMH / Crome |
| Output Type | Single |
| Phase | Single Phase |
Additional Information:
Approx. Rs 3,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Input Voltage Range | 100-240VAC |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Power | 240W |
| Series | S8VK |
| Brand | Omron |
| Output Current | 10A |
| Usage/Application | Industrial Automation / Control Panel |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| No Of Outputs | Single |
| Design | Smps |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Output Type | Single |
| Phase | Single Phase |
| Model Name/Number | S8VK-C24024 |
Explore More Products
© Feru Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited